Aby moje wnuki żyły w lepszym kraju

Wpis

niedziela, 06 grudnia 2015

Jak zakończy się konflikt o Trybunał Konstytucyjny?

Oto prawdopodobny scenariusz zakończenia ostrej fazy konfliktu o wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego:

1.    W nocy z 8 na 9 grudnia 2015 r.  Prezydent RP przyjmuje ślubowanie sędziego TK, którego kadencja rozpoczyna się 9 grudnia.

2.    9  grudnia 2015 Trybunał Konstytucyjny orzeka w sprawie zgodności z Konstytucją RP nowelizacji ustawy o TK z 19 listopada 2015.  Większość poprawek zostaje uznana za niezgodne z Konstytucją RP.

3.    Zgromadzenie Ogólne Trybunału Konstytucyjnego stwierdza (na podstawie art. 8 ust.4 ustawy o TK z 25 czerwca 2015 r.), że osoby wybrane 2 grudnia na sędziów TK nie mogą objąć mandatu sędziego ponieważ uchwały  Sejmu z 2 grudnia  powołujące sędziów TK  nie mają mocy prawnej/ zostały podjęte z niezgodnie z obowiązujący prawem, ...... .   

4.   Trzej sędziowie, których kadencje rozpoczęły się 7 listopada br.  przesyłają   Prezydentowi RP  podpisane teksty ślubowania (+ gratis  nagranie DVD z wygłoszonym przez sędziego ślubowaniem).   Rozpoczynają pracę w TK .  Trybunał liczy 13 sędziów.

5.   Prezes  TK zwraca się do Sejmu RP o wybór zgodnie z prawem 2 sędziów TK, których kadencje powinny sie rozpocząć 3 i  9  grudnia br.

6.   Trwa spór w Sejmie (polityczny) pomiędzy większością i opozycją oraz  pomiędzy prezesem TK i marszałkiem Sejmu (prawny),  czy wybierać dwóch sędziów nowych sędziów czy też sędziowie wybrani w ekspresowym tempie 2 grudnia br.  powinni objąć mandat.  

7.   Trybunał pracuje w składzie 13 osobowym.  Konflikt się tli.

 

 

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
mazur.krzysztof
Czas publikacji:
niedziela, 06 grudnia 2015 08:52

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

  • marzatela napisał(a) komentarz datowany na 2015/12/06 10:44:18:

    Niestety, patrząc na to, co się dzieje - obawiam się, że to wariant optymistyczny. PiS idzie na całość i nie cofnie się przed niczym.

  • mazur.krzysztof napisał(a) komentarz datowany na 2015/12/06 16:15:36:

    Jest to jeden z możliwych scenariuszy. Zauważ, że PiS w nim nie występuje aktywnie oprócz pkt. 1 i pkt. 6. Pytanie czy wybrani w październiku sędziowie zdobędą się na posłanie Prezydentowi podpisanych ślubowań czy też będą z godnością oczekiwać na zaproszenie do Pałacu. Na zaproszenie bym nie liczył.

    W listopadzie wszedłem na stronę internetową Trybunału. Były zamieszczone zdjęcia tylko 12 sędziów TK. Czyli tak jakby Trybunał nie uznawał za sędziów osoby, którym mandat rozpoczął się 7 listopada. Podjąłem stosowną interwencję. TK od kilku dni na tej stronie wywiesza na tej stronie komunikat "Trwa aktualizacja" . Lepiej skład TK prezentuje Wikipedia.

Dodaj komentarz